SBR Granule Price
Updated September 2026

SBR Granule Rubber Price in Pakistan 2026: Per Kg Cost, Uses, Quality & Buying Guide

SBR granule rubber price in Pakistan in 2026 is not a single fixed number. The price depends on particle size, processing quality, quantity, packaging, supplier location, transportation and taxes.

More importantly, the cheapest price per kilogram is not necessarily the cheapest material for your project.

If you are searching for SBR granule rubber price in Pakistan, you may find very different prices from different suppliers.

This does not always mean that one supplier is expensive. In many cases, the products have different specifications.

Fine SBR infill is not necessarily equivalent to coarse shock-absorbing rubber. A retail kilogram price is also not necessarily comparable with a bulk project quotation.

Price Disclaimer:

This article was updated in September 2026. Market prices can change without notice. The calculations in this article are clearly labeled as examples unless a supplier listing is specifically identified.

What Is SBR Granule?

sbr granules price in pakistan

SBR stands for Styrene-Butadiene Rubber. SBR granules are small rubber particles used in resilient flooring, sports surfaces and other rubber applications.

Recycled SBR is commonly produced from rubber products such as end-of-life tyres. The material is processed and screened into different particle sizes.

Common Applications

  • Running tracks
  • Jogging tracks
  • Artificial turf
  • Playground flooring
  • Gym flooring
  • Rubber flooring
  • Shock-absorbing surfaces
  • Sports flooring systems

SBR Granule Price in Pakistan: September 2026 Market Snapshot

Publicly listed products show why it is difficult to publish one universal SBR price.

Product Listing Published Size Published Price Packaging Price Note
ZIDA Fill SBR 0.8–2 mm PKR 33/kg 40 kg GST & transport excluded
ZIDA Shock SBR 1–4 mm PKR 33/kg 40 kg GST & transport excluded
Nasir & Sons Black SBR Not stated PKR 160/kg Not stated Retail listing

These are published market examples, not an official nationwide price list.

Market Finding

The published examples range from PKR 33/kg to PKR 160/kg. That is almost a 4.85× difference.

However, the products do not have identical published specifications. Therefore, the prices should not be treated as a direct like-for-like comparison.

Our Price Analysis: What Happens to a Project Budget?

The following is an analytical calculation model. It uses published prices as examples and does not represent a supplier quotation.

Assume a hypothetical project requires 5,000 kg of SBR.

Published Example
PKR 33/kg

5,000 kg

PKR 165,000
Illustrative Mid Scenario
PKR 60/kg

5,000 kg

PKR 300,000
Published Retail Example
PKR 160/kg

5,000 kg

PKR 800,000

Calculation

5,000 kg × PKR 33/kg = PKR 165,000
5,000 kg × PKR 160/kg = PKR 800,000

Difference: PKR 635,000

Important:

This calculation demonstrates the financial effect of different prices. It does not mean the PKR 33/kg product is a technically suitable replacement for the PKR 160/kg product.

SBR Granule Cost Per Square Metre

Price per kilogram is useful for procurement. But contractors and project owners should also calculate the SBR cost per square metre.

SBR Cost/m² = SBR Consumption kg/m² × SBR Price/kg

Assume, for illustration, that a particular system requires 8 kg/m².

SBR Price Illustrative Consumption SBR Cost/m²
PKR 33/kg 8 kg/m² PKR 264/m²
PKR 60/kg 8 kg/m² PKR 480/m²
PKR 100/kg 8 kg/m² PKR 800/m²
PKR 160/kg 8 kg/m² PKR 1,280/m²
Important Calculation Note

The 8 kg/m² figure is an illustrative assumption. It is not a universal SBR consumption rate. Actual consumption depends on layer thickness, bulk density, particle size, binder ratio, compaction and installation method.

Case Study Model: Hypothetical 1,000 m² Sports Surface

The following is a hypothetical project model. It is included to show how SBR price affects the budget.

Project Assumptions

  • Project area: 1,000 m²
  • Illustrative SBR requirement: 8 kg/m²
  • Total estimated SBR: 8,000 kg
SBR Price Quantity Material Cost
PKR 33/kg 8,000 kg PKR 264,000
PKR 50/kg 8,000 kg PKR 400,000
PKR 75/kg 8,000 kg PKR 600,000
PKR 100/kg 8,000 kg PKR 800,000
PKR 160/kg 8,000 kg PKR 1,280,000
Our Calculation Finding

On an 8,000 kg project, every PKR 10/kg change in SBR price changes the material budget by PKR 80,000.

Published Bag Price vs Per-Kg Price

A useful example comes from the publicly listed ZIDA Fill SBR product. The listing shows a 40 kg bag at approximately PKR 1,300.

PKR 1,300 ÷ 40 kg = PKR 32.50/kg

The listed per-kilogram price is approximately PKR 33/kg after rounding. GST and transportation are stated separately on the listing.

The same supplier lists its 1–4 mm ZIDA Shock SBR at approximately PKR 1,300 for a 40 kg bag, also equivalent to about PKR 32.50/kg.

Buying Tip

Always convert bag prices into a per-kilogram price before comparing suppliers.

SBR Granule Particle Size and Price

Particle size is one of the first specifications that should be discussed with an SBR supplier.

Commercial products are available in different particle-size ranges. Examples include fine fill grades and larger shock-absorbing grades.

  • 0.8–2 mm — commonly marketed as fine SBR fill
  • 1–4 mm — commonly marketed for shock-absorbing applications
  • Other sizes — available for specific applications

The correct particle size depends on the flooring system. It should not be selected only because it is cheaper.

SBR Granules for Running Tracks

SBR is widely used in synthetic athletics surfaces. It can form part of an elastic layer beneath a polyurethane and EPDM surface system.

Published commercial track systems include SBR grades around the 1–4 mm range. Some published specifications also provide specific consumption rates for their own systems.

Do Not Use a Generic Consumption Rate

A manufacturer’s published kg/m² figure belongs to its particular system. It should not automatically be applied to another SBR product or another track construction.

A Running Track Is More Than SBR

  • Base preparation
  • Primer
  • SBR rubber
  • PU binder
  • EPDM surface material
  • Surface coating
  • Drainage
  • Line marking

World Athletics publishes technical information covering synthetic track surfaces and athletics facilities. Surface performance depends on the complete system, not on the rubber granules alone.

SBR Granules for Playground Flooring

SBR can be used as an impact-absorbing component of poured rubber playground surfaces.

However, playground safety should be assessed using the complete installed surface system.

EN 1177:2018+A1:2024 provides methods for determining the impact attenuation of playground surfacing.

Important:

A thicker or cheaper rubber layer does not automatically mean a playground is compliant or safe. The complete system must be designed for the required impact performance.

SBR Granules for Artificial Turf

Certain SBR grades are used as artificial turf infill. Fine rubber granules can help provide cushioning and support the performance characteristics of some turf systems.

The required quantity depends on the turf construction. Pile height, infill depth and the manufacturer’s specification can all affect the amount required.

Important Buying Rule

Do not calculate artificial-turf SBR quantity from field area alone. Obtain the recommended infill rate for the exact turf system.

What Makes One SBR Granule More Expensive?

1. Particle Size

Different applications require different particle sizes. Processing and screening requirements can therefore affect cost.

2. Processing and Screening

Better screening can produce more consistent granules. It can also reduce unwanted material such as excessive dust, textile fibres and other contaminants.

3. Bulk Density

Bulk density affects the relationship between volume and weight. This matters when calculating the quantity required for a specified layer.

4. Packaging

A 25 kg bag, 40 kg bag and jumbo bag do not create the same packaging and handling cost.

5. Transportation

The supplier’s factory price may not be the final price delivered to your project.

Why Bulk Density Matters in SBR Calculations

Bulk density describes how much material occupies a particular volume, including the spaces between individual granules.

Published commercial technical data shows that SBR products can have significantly different density and bulk-density values.

Illustrative Volume Calculation

Assume:

  • Area = 1,000 m²
  • Layer thickness = 10 mm
  • Illustrative bulk density = 550 kg/m³
1,000 × 0.010 m = 10 m³
10 m³ × 550 kg/m³ = 5,500 kg

This produces an estimated 5,500 kg of rubber. It is a calculation example, not a universal consumption figure.

SBR Granules: Advantages and Limitations

Advantages

  • Often economical compared with coloured EPDM
  • Available in recycled form
  • Good resilience
  • Suitable for elastic base layers
  • Available in several particle sizes
  • Used in sports and recreational surfaces

Limitations

  • Usually black
  • Quality varies between suppliers
  • Recycled material may contain contaminants
  • Not every grade suits every application
  • May require screening and quality control
  • Does not determine complete surface performance alone

SBR vs EPDM: Where Should You Spend Your Budget?

SBR

SBR is often selected where economical elastic rubber is required.

  • Black recycled rubber
  • Base layers
  • Shock-absorbing layers
  • Some turf infill systems
  • Athletic track systems

EPDM

EPDM is often selected where a coloured and visible wearing layer is required.

  • Coloured playground surfaces
  • Decorative rubber flooring
  • Visible sports surfaces
  • Coloured wearing layers

A common cost strategy is to use SBR underneath and EPDM on top. This can provide an economical elastic base while allowing a coloured finished surface.

Our Price-Sensitivity Analysis

Consider the same hypothetical requirement of 8,000 kg.

Price Difference Impact on 8,000 kg Project
PKR 5/kg PKR 40,000
PKR 10/kg PKR 80,000
PKR 15/kg PKR 120,000
PKR 20/kg PKR 160,000
PKR 25/kg PKR 200,000
Key Finding

On an 8-tonne project, a PKR 10/kg negotiation can change the material budget by PKR 80,000.

But a cheaper material is only a genuine saving if it meets the required specification and does not create additional installation or waste costs.

Always Compare Delivered SBR Cost

Factory price is not necessarily your project cost.

Landed Cost = Material + Transportation + Taxes + Handling

Example

Supplier A Supplier B
Material PKR 360,000 PKR 400,000
Transport PKR 50,000 PKR 15,000
Other charges PKR 10,000 PKR 5,000
Total PKR 420,000 PKR 420,000

Supplier A has the lower material price. Both suppliers have the same illustrative delivered project cost.

2026 SBR Granule Buying Checklist

✓ Exact particle-size range
✓ SBR material type
✓ Recycled or virgin material
✓ Bulk density
✓ Moisture information
✓ Dust content
✓ Fibre contamination
✓ Metal contamination
✓ Bag size
✓ Price per kg
✓ Price per tonne
✓ Transportation cost
✓ Taxes
✓ Delivery time
✓ Technical Data Sheet
✓ Sample for large projects

How to Ask for an SBR Granule Quotation

Do not send a supplier only:

“Please send SBR granule price.”

Instead, provide the project specification.

Example quotation request:

Please provide your current September 2026 quotation for recycled SBR rubber granules for synthetic sports flooring. Required particle size: 1–4 mm. Estimated quantity: 5,000 kg. Please include price per kg, packaging, bulk density, technical specification, transportation, taxes, delivery time and available stock.

Frequently Asked Questions About SBR Granule Price

What is the SBR granule price in Pakistan in 2026?

Publicly listed examples checked in September 2026 show significant variation. One Pakistani sports-surface supplier lists certain SBR grades at approximately PKR 33/kg, excluding GST and transportation. Another Pakistani retailer lists a black SBR product at PKR 160/kg.

These are product-specific examples and should not be treated as a nationwide fixed price.

Why is SBR price different from one supplier to another?

Particle size, processing, cleanliness, bulk density, packaging, quantity, supplier location, transportation and taxes can all affect the final price.

Is PKR 33/kg a realistic SBR price?

PKR 33/kg is a publicly listed example for specific SBR products. The supplier states that GST and transportation are excluded. It should not be treated as the price for every SBR grade in Pakistan.

Is PKR 160/kg the standard SBR price?

No. PKR 160/kg is a published retail example from one Pakistani supplier. It does not establish a national wholesale benchmark.

How much SBR do I need per square metre?

There is no universal consumption rate. The required quantity depends on the complete system, layer thickness, bulk density, binder ratio and installation method.

Is cheaper SBR always better for a running track?

No. The rubber must be compatible with the complete running-track system. Particle size, quality, binder compatibility and installation requirements should be considered.

Is SBR suitable for playground flooring?

SBR can form part of impact-attenuating playground surfaces. The complete installed system should be evaluated against applicable safety requirements. EN 1177 provides methods for assessing impact attenuation.

Can SBR be used for artificial turf?

Yes. Certain SBR grades are used as artificial turf infill. The correct particle size and quantity depend on the specific turf system and manufacturer’s requirements.

What is more important: SBR price or quality?

Both matter. For professional projects, the better target is the lowest-cost material that meets the required technical specification and produces the required finished-system performance.

Final Verdict: The Real Meaning of SBR Granule Price

The most useful conclusion from the September 2026 market comparison is not one universal PKR/kg price.

Publicly listed examples demonstrate a substantial price difference. One listing shows approximately PKR 33/kg for specific SBR grades, while another lists black SBR at PKR 160/kg.

These products cannot automatically be considered equivalent.

Use This Comparison Method

Particle Size → Quality → Bulk Density → Quantity → Delivered Price → System Compatibility → Cost/m²

For a large project, calculate the SBR cost at three levels:

  1. Price per kg
  2. Cost per m²
  3. Total delivered project cost

This provides a much more realistic view of the actual cost.

The cheapest SBR per kilogram is not necessarily the cheapest SBR per completed square metre.

Need an SBR Granule Cost Estimate?

Planning a running track, playground, artificial turf field, gym or rubber flooring project?

Share your project area, required layer thickness and application. We can help you calculate an estimated SBR quantity and material budget.

Request a Quote

Market Sources & Technical References

Last updated: September 2026. Market prices are subject to change. Project calculations are illustrative unless explicitly identified as supplier data.